poniedziałek, 14 kwietnia 2014

14 kwietnia 1759

Haendel wraz z królem Wielkiej Brytanii Jerzym I na Tamizie - w tle: koncertujący muzycy.
Autor: Edouard Jean Conrad Hamman

W Wielką Sobotę 14 kwietnia 1759 r. w londyńskim mieszkaniu przy Brook Street, w wieku 74 lat zmarł Jerzy Fryderyk Haendel - jeden z najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku. 


Pochowany został ze wszelkimi honorami 20 kwietnia w Opactwie Westminsterskim, w obecności ponad 3000 osób. Był sławny za życia w całej Europie i sława ta przetrwała do dziś.

Muzykę Händla znali i cenili m.in. Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven. Jego twórczość przeniknęła do popkultury - najbardziej znanym przykładem jest dokonana w roku 1992 przez Tony'ego Brittena adaptacja hymnu koronacyjnego Händla "Zadok the Priest", która stała się oficjalnym hymnem rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA. 

Haendel inspirację znajdował w trakcie licznych podróży po Europie, głównie do Włoch. W oratorium "Saul" włączył do zespołu instrumentalnego rzadko używany wówczas carillon - instrument będący zespołem dzwonów, na którym cenioną na świecie mistrzynią jest dziś Polka - Małgorzata Fiebig. Na codzień carillionistka holenderskiego miasta Ultrecht - czasem koncertuje również w Polsce, m.in. w kościele św. Katarzyny w Gdańsku, gdzie znajduje się największy koncertowy carillon Europy Środkowej.


 Fragment koncertu Małgorzaty Fiebig 

na 200 rocznice urodzin Fryderyka Chopina, który odbył się na Curaçao, 

wyspie znanej ze szczególnego uwielbienia dla muzyki polskiego mistrza 
oraz z posiadania jedynego carillonu na Karaibach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz